Pałac Wallenberg-Pachalych

Wrocław, ul. Szajnochy 10
Na sprzedaż.

Nieruchomość na sprzedaż

Geo, Mieszkanie i Dom Sp. z o.o. prezentuje Pałac Wallenberg-Pachalych, położony przy ul. Szajnochy 10 we Wrocławiu.

Lokalizacja

Nieruchomość położona jest w bardzo atrakcyjnej i prestiżowej lokalizacji w ścisłym centrum Wrocławia, przy ul. Karola Szajnochy 10 na zapleczu Placu Solnego, połączonego z Rynkiem.

Otoczenie nieruchomości to zespół XVII i XIX wiecznych pałaców. Od strony południowej przebiega ulica Kazimierza Wielkiego. W sąsiedztwie nieruchomości znajdują się obiekty w zabudowie zwartej
o charakterze biurowym, usługowym, a także budynki mieszkalne z funkcją usługową w poziomie parteru.

Do zalet lokalizacji nieruchomości należy przede wszystkim położenie w centralnej strefie miasta, na terenie o wysokim poziomie zurbanizowania, stanowiącym głównie skupisko budynków o charakterze administracyjnym i komercyjnym, w otoczeniu głównych ciągów komunikacyjnych, w pobliżu centralnego placu spacerowego miasta. W pobliżu znajduje się niedawno wybudowane Narodowe Forum Muzyki.

Opis nieruchomości

Działka nr 32 w całości zabudowana jest pałacem, w części północnej czterokondygnacyjnym, w części południowej trzykondygnacyjnym, podpiwniczonym, z niewielkim dziedzińcem w środku.

Rys historyczny:

Pałac Wallenberg-Pachaly to prestiżowa siedziba rodu Wallenberg-Pachaly, zbudowany w stylu wczesnego klasycyzmu, jest autorskim dziełem Karla Gottharda Langhansa. Pałac, został zbudowany w latach 1785 - 1787 i reprezentuje wyjątkowy dla architektury Wrocławia typ rezydencji, w której wzajemnie przeplatają się motywy angielskiego palladianizmu, widoczne w konstrukcji elewacji oraz wzory francuskie, wykorzystane przy projektowaniu wnętrz.

Wejście do gmachu to wysoki na dwa piętra portyk a w nim klatka schodowa, owalna, z rozbudowanym systemem schodów, które prowadziły do prywatnych pokojów. Pierwsze piętro było luksusową rezydencją. W salonie zachowały się stiuki, kominek z kariatydami, cztery narożne wnęki flankowane jońskimi kolumnami oraz plafon z malowidłem przedstawiającym alegorię czasu. Chronos został tu zobrazowany w niespotykany sposób – zwykle przedstawiany jako surowy mężczyzna z kosą, tu gra na flecie, kosę jednak przytrzymując. Autorem fresku z 1788 r. jest Philipp Anton Bartsch.

Do 1945 r. swoje biura miał tu m.in. Commerzbank. Po II wojnie obiekt przejął Uniwersytet Wrocławski.

Podstawowe parametry budynku:

  • Powierzchnia zabudowy: 1174 m2
  • Powierzchnia użytkowa: 4055 m2 (w tym 120 m2 wewnętrznego dziedzińca)
  • Budynek posiada wszystkie niezbędne przyłącza i instalacje (wodociągową, elektryczną, kanalizacyjną, centralne ogrzewanie (miejskie), teleinformatyczną, przeciwpożarową (czujniki dymowe i ogniowe).
  • Stan techniczny budynku: do remontu (obecny właściciel prowadzi prace projektowo – planistyczne związane z generalnym remontem i rewitalizacją obiektu).

Możliwości zagospodarowania (funkcja budynku):

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uchwalonym Uchwałą nr X/202/03 Rady Miejskiej Wrocławia z 12 czerwca 2003 roku, teren na którym położony jest Pałac oznaczony jest symbolem 19UC – tereny przeznaczone pod usługi cenotwórcze z przeznaczeniem uzupełniającym pod funkcję mieszkaniową.

Pod pojęciem usługi centrotwórcze rozumieć należy prestiżowe usługi o wysokim standardzie z dominującymi funkcjami administracji – biura, banki; kultury i rozrywki - sale wystawiennicze i koncertowe, kluby, obsługi turystów – hotele, gastronomia, biura podróży, ekskluzywny handel detaliczny i rzemiosło.

Budynek jest wpisany do rejestru zabytków Miasta Wrocławia.

Planowane funkcje poszczególnych kondygnacji:

  • piwnice: usługowa, usługowa – magazynowa,
  • parter: handlowo – usługowa,
  • pierwsze, drugie i trzecie piętro: mieszkalno – biurowa, usługowa.  

KONTAKT

tel. 576 397 507

Ulubione ()