Kompleksowo...

od finansowania aż po wykończenie mieszkania.

Strefa klienta

Jak bezpiecznie kupić nowe mieszkanie?

Zakup nowego mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Bardzo często wiąże się z zaciągnięciem długoterminowego kredytu, więc do całego procesu należy się rozsądnie przygotować. Radzimy na co zwrócić uwagę, kupując własne „M”!

Po pierwsze: lokalizacja

Kluczową kwestią przy wyborze własnego mieszkania jest jego lokalizacja. Należy pamiętać o tym, że im dalej od centrum miasta, tym cena za metr mieszkania będzie niższa. W takim przypadku korzystne jest sprawdzenie infrastruktury, czyli przede wszystkim komunikacji miejskiej i możliwości dojazdu autem. Ważne jest także bliskie sąsiedztwo placówek edukacyjnych, usługowo-spożywczych czy planowanych inwestycji.

Szukając własnego lokum warto odwiedzić targi mieszkaniowe oraz dni otwarte różnych inwestycji, gdzie uzyskać można odpowiedzi na pytania dotyczące finansowania, aranżacji wnętrz oraz zagospodarowania przestrzennego wokół budynku.

Po drugie: wiarygodny i rzetelny deweloper

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym możliwy jest u dewelopera lub agenta nieruchomości. W obu przypadkach istnieje możliwość delikatnego negocjowania ceny i uzyskania bonusów w postaci darmowego garażu czy piwnicy. Pośrednik pobiera najczęściej prowizję w wysokości 2-3,5% wartości mieszkania, więc w przypadku dużego metrażu należy dodatkowo zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Korzyścią z pomocy profesjonalnego agenta jest na pewno oszczędność czasu, którego nie będziemy musieli przeznaczać na poszukiwanie i analizowanie ofert.

Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, należy go dokładnie sprawdzić.
W przypadku mniejszych firm wiele wątpliwości może rozwiać analiza wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub do ewidencji działalności gospodarczej. Warto zwrócić uwagę na jakość już ukończonych i oddanych do użytku inwestycji, na przynależność dewelopera do stowarzyszeń i grup czy na nagrody, jakimi może się pochwalić. Wiarygodnym źródłem informacji są również nabywcy mieszkań w zrealizowanych dotąd przez niego inwestycjach. Z dystansem należy odbierać wpisy na forach internetowych. Można tam spotkać opinie niezadowolonych klientów, którzy wspominają wyłącznie negatywne strony inwestycji albo konkurencji, która celowo zamieszcza szkalujące wpisy, aby zdyskredytować rywalizującą firmę i wprowadzić w błąd potencjalnych klientów.

Po trzecie: możliwości finansowania

W Polsce około 95% wszystkich mieszkań nabywanych jest na kredyt. Od 1 stycznia 2015 roku, żeby złożyć wniosek kredytowy, należy dysponować wkładem własnym w wysokości 20% wartości mieszkania. Jednak im większy udział w zakupie, tym mniejszą marżę nałoży na nas bank.

Należy wspomnieć, że bank nie jest jedynym miejscem, w którym można zaciągnąć kredyt. Taką możliwość daje czasem również sam deweloper. Prawa do mieszkania zapisane są wtedy w księdze wieczystej, a zapis zostaje usunięty w momencie spłacenia ostatniej raty. Kupujący nabywa wtedy pełnię praw do lokalu. 
W przypadku wątpliwości związanych z zaciągnięciem kredytu, warto rozważyć skorzystanie z kalkulatorów kredytowych czy pomocy doradcy.

Po czwarte: dodatkowe koszty

Oprócz kosztu samego mieszkania, należy również pamiętać o zapłacie dla notariusza czy opłacie za wpis do księgi wieczystej. Łączne koszty tych operacji mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Po piąte: dokumenty

Nikt nie lubi czytać długich umów czy dokumentów, ale jest to bardzo ważne i warto poświęcić temu czas. Dokumentem, z którym spotka się każdy, kto zdecyduje się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym od dewelopera, będzie umowa deweloperska. W przypadku oczekiwania na decyzję, co do otrzymania kredytu, można skorzystać z umowy rezerwacyjnej, która kosztuje zazwyczaj od 1-2% wartości mieszkania w przypadku przetrzymania go przez dwa miesiące. Trzeba przeczytać też dokładnie punkt dotyczący zwrotu pieniędzy w przypadku nie otrzymania kredytu. Kwestia składania wniosku o kredyt hipoteczny również wiąże się ze złożeniem i podpisaniem wielu dokumentów. Trzeba posiadać wycenę mieszkania, odpis z księgi wieczystej, oświadczenie dewelopera, akt notarialny – w przypadku jego podpisania – lub umowę przedwstępną zakupu nieruchomości czy wypis z rejestru gruntów i budynków, potwierdzający status działki pod zabudowę mieszkaniową.

Powyższe wskazówki powinny być pomocne przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym. Odniesienie się do nich pozwoli zminimalizować ryzyko źle zainwestowanych pieniędzy. W przypadku dalszych wątpliwości zawsze pozostaje kontakt z przedstawicielami dewelopera, któremu chcemy zaufać. Rzetelna i transparentna firma nie tylko będzie potrafiła odpowiedzieć na wszystkie pytania, ale także podpowie i doradzi klientowi przy podjęciu jednej z najważniejszych decyzji w jego życiu.

Ulubione ()